Hakkında

Pax Sahne, sayısı hızla artan tiyatro ekiplerine ve seyircinin yoğun ilgisine karşılık vermek amacıyla Kadıköy’de, semtin en işlek sokaklarından biri olan Neşet Ömer Sokak’ta, Tarihi Kadıköy Çarşısı’nın içinde hizmet vermeye başlamıştır. İçerisinde 140 kişilik bir sahne,üç adet derslik, prova alanı ve deposu bulunan kompleks bir yapıdır.

Şubat 2022 tarihinde kurulan Pax Tiyatro'nun hem kendi projelerini seyirci ile buluşturacağı hem de Tiyatro ve yazarlık eğitimleri vereceği bu yapı, ayrıca İstanbul’daki ve Türkiye’deki tüm tiyatro ekiplerine hem prova alani sağlayabilecek hem de konuk edebilecek teknik ve fiziksel imkanlara sahip olacak şekilde dizayn edilmiştir.

Son yıllarda dünyada değişen tiyatro anlayışı sahnelere de yansımış ve ekipler tarafından ağırlıklı olarak blackbox yapıda sahneler tercih edilmeye başlanmıştır. Pax Sahne de bu konsepte uygun olarak hazırlanmaktadır.

Pax Tiyatro olarak konservatuvara hazırlık, temel oyunculuk, genç tiyatro ve yazarlık eğitimleri yine bu yapının içinde, alanlarında uzman eğitmen kadrosu tarafından yürütülecektir.

Konum olarak Rıhtım ’da yer alan sahnemize ulaşım, Kadıköy’e gelen tüm araçlarla kolaylıkla sağlanabilir. Kadıköy metroya ve vapur iskelesine iki dakika mesafede, yanında kapalı bir otopark bulunan, sakin ve tarihi bir çarşının içinde yer almaktadır.

Pax Tiyatro Şubat 2022’de faaliyete geçmiştir. Çıktığı yolda mümkün olduğunca özgün ve iddialı metinler seçmeyi, değişen tiyatro dinamiklerine uyum sağlayıp kendi fikrini en etkili ve sade biçimde seyircilere sunmayı amaçlamaktadır.

Pax Tiyatro, kurucu ekibi dışında da proje bazlı çalışmalarda ekibe katılacak olan tüm sanatçıların eşit söz sahibi olduğu bir düzen kurmayı hedeflemiştir. İngilizce'de 'eşit' anlamına gelen 'Pax' ismi de bu nedenle tercih edilmiştir.

Kurucu ekip; İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Oyunculuk Bölümü, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı Oyunculuk Bölümü ve Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Oyunculuk ASD mezunu genç ve dinamik bir kadro tarafından kurulmuştur.

Sahne:
Genişlik 6.5 metre
Derinlik 8 metre
Yükseklik 3.30 metre
Kapasite 140

Prova alanı:
Genişlik 4 metre
Derinlik 10 metre
Yükseklik 3.35 metre